Polska jest jednym z największych rynków, jeśli chodzi o popyt na instalacje LPG montowane w samochodach osobowych. Przyczyny są najczęściej ekonomiczne – koszt jazdy na paliwie LPG jest o wiele niższy, niż przy jeździe na benzynie czy nawet oleju napędowym. Zobaczmy więc, kiedy może opłacić się zakładanie instalacji gazowej.
Na początku załóżmy kilka wartości:
- Spalanie na poziomie 8l benzyny i 10 litrów gazu (tańsze paliwo więc noga cięższa)
- Koszt LPG na poziomie 2, 50zł, koszt benzyny na poziomie 5, 50zł
- Koszt założenia instalacji LPG: 3000zł
- Dodatkowe koszty roczne: 500zł
Pierwszym krokiem musi być obliczenie dotychczasowych kosztów jazdy. Przy spalaniu na poziomie 8l benzyny na 100 kilometrów i przy cenie 5, 50 zł/l, koszt przejechania 100 kilometrów wyniesie 44 złote. W przypadku paliwa LPG cena ta wyniesie 25 złotych, nawet przy założeniu wyższego spalania. Różnica wynosi więc 19 złotych na każdych 100 kilometrach.
Sam koszt założenia instalacji gazowej oszacowaliśmy na 3000 złotych. Oznacza to, że sam koszt założenia instalacji gazowej zwróci się po przejechaniu około 15 800 kilometrów. Koszty roczne zwrócić się mogą po około 2600 kilometrów. Jednak założona kwota jest wysoka – z reguły koszty te w skali roku są o wiele niższe i obejmują regulację oraz wymianę filtrów. Nawet jeśli zachowawczo zsumujemy obie wartości, to przejechanie 18 400 kilometrów w ciągu pierwszego roku od założenia instalacji gazowej pozwoli na całkowity zwrot kosztów założenia instalacji LPG. A w kolejnych latach będziemy mogli cieszyć się już niższymi kosztami użytkowania pojazdu oraz wyższą, w stosunku do rynkowej, wartością pojazdu. Auta z instalacjami LPG są bowiem częściej wybierane przez kupujących.